Jak dobrać moc grzejnika do swoich potrzeb? Poradnik i wskazówki.

Jak dobrać moc grzejnika do swoich potrzeb? Poradnik i wskazówki.
Autor Przemysław Jakubowski
Przemysław Jakubowski04.03.2024 | 6 min.

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika jest kluczowy, aby cieszyć się komfortową temperaturą w domu. W tym poradniku dowiesz się, jakie czynniki wpływają na zapotrzebowanie na ciepło i jak je określić dla konkretnego pomieszczenia. Opiszemy również znaczenie typu budownictwa, źródła zasilania oraz funkcji pełnionej przez grzejnik. Dzięki temu będziesz mógł świadomie dobrać urządzenie o mocy idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb.

Zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia

Określenie zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia jest kluczowym punktem wyjścia przy doborze mocy grzejnika. Pozwala dostosować parametry urządzenia do indywidualnych wymagań danej przestrzeni, aby zapewnić komfort cieplny i efektywność energetyczną.

Przy obliczaniu zapotrzebowania należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak metraż i kubaturę pomieszczenia, ilość okien i drzwi, czy też jakość izolacji termicznej. Na tej podstawie określa się straty ciepła, a w konsekwencji moc jaką musi zapewnić grzejnik, by zrównoważyć te straty.

Nie można zapominać również o funkcji jaką pełni pomieszczenie. Temperatura potrzebna do komfortu w łazience czy kuchni jest inna niż w salonie czy sypialni. Dlatego dobierając moc grzejnika, trzeba brać pod uwagę docelową temperaturę.

Różnice w zapotrzebowaniu na moc w zależności od pomieszczeń

Zapotrzebowanie na moc grzejnika w poszczególnych pomieszczeniach może się znacznie różnić. Dla przykładu salon o powierzchni 25 m2 w nowym budownictwie potrzebuje około 2000 W mocy grzewczej. Natomiast łazienka o tej samej powierzchni ze względu na wyższą docelową temperaturę oraz konieczność szybkiego nagrzewania wymaga nawet 2500-3000 W mocy.

Dlatego dobierając kaloryfer trzeba mieć na uwadze przeznaczenie pomieszczenia i dostosować odpowiednio jego parametry grzewcze.

Kluczowe czynniki wpływające na dobór mocy

Oprócz metrażu i kubatury, na dobór optymalnej mocy grzejnika wpływa szereg dodatkowych czynników związanych ze specyfiką danego pomieszczenia i budynku:

  • Liczba, wielkość i rodzaj okien i drzwi - im więcej tych elementów, tym większe straty ciepła i potrzebna moc grzewcza
  • Grubość i jakość izolacji termicznej ścian zewnętrznych
  • Materiały wykończeniowe w pomieszczeniu
  • Nasłonecznienie pomieszczenia

Te czynniki determinują w dużej mierze zapotrzebowanie na moc niezbędną do ogrzania przestrzeni. Dlatego analizując dane pomieszczenie pod tym kątem, łatwiej dobrać grzejnik o optymalnym komforcie grzewczym.

Wpływ okien na dobór mocy

Okna są szczególnie istotnym elementem, jeśli chodzi o straty ciepła z pomieszczenia. Dlatego przy wyborze grzejnika warto zwrócić uwagę na:

  • liczbę okien w pomieszczeniu
  • kierunek, w którym są zorientowane (okna północne to większe straty ciepła)
  • rodzaj oszklenia (pojedyncze, podwójne, potrójne)

Nowoczesne okna z dobrymi parametrami termoizolacyjnymi pozwalają zredukować moc grzewczą nawet o 25-30% w porównaniu do starych okien pojedynczych. Dlatego warto wziąć je pod uwagę przy doborze grzejnika.

Czytaj więcej:Zastosowanie zasłon w domu: potrzebny element dekoracyjny czy przestarzały?

Wpływ typu budownictwa na wymaganą moc grzewczą

Kolejnym istotnym czynnikiem jest typ budynku, w którym zamierzamy zainstalować grzejniki. W zależności od wieku budynku i zastosowanych technologii budowlanych, zapotrzebowanie na moc grzewczą może się znacznie różnić.

Typ budownictwa Zapotrzebowanie na moc grzewczą na 1 m2
Nowoczesne budynki wielorodzinne 60-70 W/m2
Nowe domy jednorodzinne 80 W/m2
Starsze budynki z gorszą izolacją termiczną 100-130 W/m2
Budynki bez docieplenia nawet do 200 W/m2

Dla porównania, jeszcze kilkanaście lat temu dla domów jednorodzinnych standardowo przyjmowano ok. 100-120 W/m2. Dzięki nowym technologiom budowlanym i materiałom izolacyjnym można znacząco zredukować to zapotrzebowanie, a co za tym idzie, zmniejszyć moc potrzebnych grzejników.

Znaczenie źródła zasilania i temperatury czynnika grzewczego

Zdjęcie Jak dobrać moc grzejnika do swoich potrzeb? Poradnik i wskazówki.

Na wybór grzejnika i jego parametry wpływa również rodzaj systemu grzewczego, jaki zastosujemy. Inne mocy wymagane są przy standardowej instalacji centralnego ogrzewania, a inne przy ogrzewaniu elektrycznym, gazowym, czy za pomocą pompy ciepła.

Istotnym parametrem jest tutaj temperatura czynnika grzewczego. Im wyższa temperatura, tym większa moc grzejnika. Dla przykładu, dla instalacji z parametrem 90/70/20°C moc grzewcza kaloryferów jest większa nawet o 25% niż dla instalacji z temperaturą 75/65/20°C. Jeszcze bardziej, bo nawet o 40-60%, można zredukować tę moc przy niskotemperaturowych systemach grzewczych (np. z zastosowaniem pomp ciepła).

Warto więc wziąć pod uwagę docelowy system grzewczy już na etapie doboru grzejników, aby precyzyjnie dostosować ich parametry i moc do potrzeb instalacji.

Dostosowanie mocy do funkcji grzejnika

Ostatnią kwestią, o której trzeba pamiętać przy określaniu mocy grzejnika jest jego funkcja w danym pomieszczeniu. Jeśli grzejnik ma być jedynym źródłem ciepła, musi w 100% pokrywać zapotrzebowanie na moc grzewczą. Ale może pełnić też funkcję uzupełniającą np. dla kominka czy ogrzewania podłogowego. Wtedy dobiera się urządzenie o mniejszej mocy, aby jedynie dogrzewało pomieszczenie.

Ponadto, należy zastanowić się czy grzejnik będzie pełnił jeszcze jakieś dodatkowe funkcje, jak na przykład suszenie ręczników w łazience. W takim przypadku dobrze jest wybrać model o nieco większej mocy niż wynikałoby to tylko z zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczenia.

Kalkulator doboru mocy grzejnika online

Biorąc pod uwagę liczne zmienne wpływające na dobór optymalnej mocy grzejnika, na stronie Luxrad znajdziesz praktyczny kalkulator, który pomoże Ci dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na moc dla konkretnego pomieszczenia. Wystarczy, że podasz podstawowe dane, jak powierzchnia, wysokość czy temperatura pomieszczenia, a kalkulator sam oceni straty ciepła i wyliczy wymaganą moc grzejnika.

W oparciu o te wyliczenia z łatwością dobierzesz odpowiedni model grzejnika spośród bogatej oferty produktów firmy Luxrad w atrakcyjnych cenach.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika jest kluczowy dla komfortu cieplnego i efektywności energetycznej w domu. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na zapotrzebowanie na ciepło, w tym metraż i kubaturę pomieszczenia, straty ciepła przez okna, ściany i drzwi, docelową temperaturę czy typ budynku i systemu grzewczego. Precyzyjne obliczenie potrzebnej mocy grzewczej pozwoli dobrać kaloryfer idealnie dopasowany do potrzeb.

Warto skorzystać z kalkulatora doboru mocy grzejnika, aby na podstawie podstawowych danych szybko określić optymalną moc potrzebną w danym pomieszczeniu. Ułatwi to trafny wybór grzejnika, który zapewni komfort cieplny przez długie lata.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Drewno jako materiał budowlany - ekologiczny i trwały wybór na wiele lat
  2. Robot sprzątający do małego mieszkania: kluczowe funkcje i porady użytkowania
  3. Materiały drewniane - Wytrzymałość i zastosowanie w konstrukcjach
  4. Kostka brukowa do podjazdu - najlepszy wybór wzorów i sposobu montażu
  5. Elektryka domowa – Instalacja, prąd, oświetlenie, jak zadbać o bezpieczeństwo
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Przemysław Jakubowski
Przemysław Jakubowski

Jestem dziennikarzem zajmującym się nowinkami ze świata elektroniki użytkowej. W moich artykułach piszę o nowościach ze świata elektroniki użytkowej. Stawiam na przystępny język i praktyczne wskazówki dla użytkowników.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły