Jak zoptymalizować przestrzeń w łazience? Wybierając idealną szafkę łazienkową

Jak zoptymalizować przestrzeń w łazience? Wybierając idealną szafkę łazienkową
Autor Korneliusz Jaworski
Korneliusz Jaworski02.01.2024 | 7 min.

Dobrze zaprojektowana i funkcjonalna przestrzeń w łazience to marzenie wielu z nas. Jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiedniej szafki łazienkowej. W jaki sposób dokonać trafnego wyboru, aby szafka idealnie wpasowała się w naszą łazienkę? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wymiary naszej łazienki i rodzaj montażu - wiszący czy stojący. Niezwykle istotna jest również odporność szafki na wilgoć. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na design mebla, aby idealnie komponował się ze stylem naszej łazienki. Pamiętajmy też o dodatkowych udogodnieniach jak oświetlenie czy lusterko.

Dokładnie zmierz dostępną przestrzeń w łazience

Planując zakup nowej szafki łazienkowej, kluczowe jest dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni w łazience. Pozwoli to uniknąć problemów z nieprawidłowym doborem rozmiaru oraz montażem szafki. Zrób to jeszcze przed wizytą w sklepie, aby mieć pewność, jakiej wielkości i typu szafkę możesz zmieścić. Zmierz szerokość, wysokość i głębokość miejsca, w którym planujesz zamontować szafkę. Zwróć uwagę na odległości od ścian, drzwi, okien oraz innych mebli. Sprawdź też, czy są jakieś przeszkody, np. rury lub gniazdka elektryczne. Dzięki temu w sklepie od razu będziesz mógł zawęzić wybór do modeli, które na pewno zmieścisz w swojej łazience.

Przy pomiarze pomyśl też o tym, jakiej funkcji ma spełniać nowa szafka. Czy powinna pomieścić dużo kosmetyków i akcesoriów łazienkowych? A może przede wszystkim ma zakryć nieestetyczne rury i instalacje? Od tego zależy, czy lepszym rozwiązaniem będzie głęboka szafa z półkami czy smuklejsza, ale szeroka. Zapisz wykonane pomiary, aby mieć je pod ręką podczas zakupów.

Jak prawidłowo dobrać wymiary szafki do łazienki?

Przy pomiarach pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odstępów montażowych. Zazwyczaj zaleca się pozostawienie co najmniej 5 cm luzu z każdej strony szafki. Pozwoli to otwierać drzwi bezproblemowo i sięgać do wnętrza. Jeśli montujesz szafkę w narożniku, zostaw ok. 10 cm odstępu od każdej ze ścian. Przy szafkach wiszących upewnij się, że sufit jest na tyle wysoki, aby zmieścić ją wraz z górnym odstępem. Standardowa wysokość to ok. 60-70 cm plus dodatkowe kilka centymetrów na montaż.

Dobierz styl i rozmiar szafki do aranżacji łazienki

Wybierając nową szafkę, pamiętaj też o tym, aby dopasować ją stylem do pozostałych elementów aranżacyjnych w łazience. Jeśli wystrój nawiązuje do nowoczesnych trendów, postaw na minimalistyczną szafkę z prostymi, geometrycznymi kształtami. W klasycznej lub rustykalnej łazience lepiej sprawdzi się model z ozdobnymi detalami, pilastrami lub imitacją drewna. Kolorystycznie szafka też powinna komponować się z płytkami, armaturą, ceramiką.

Zwróć uwagę, czy planowany model będzie pasował swoim charakterem. Klasyczna zabudowa z umywalką na blacie prezentuje się zupełnie inaczej niż nowoczesna szafka wisząca. Wybierz rozwiązanie spójne z dotychczasowym wystrojem łazienki, które będzie stanowić dopełnienie całej aranżacji.

Jak dobrać szafkę do małej łazienki?

W przypadku niewielkiej łazienki szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie rozmiarów i stylu szafki, aby nie zdominowała przestrzeni. Sprawdzą się modele wiszące, które nie zajmują dodatkowego miejsca na podłodze. Warto też postawić na szafkę narożnikową lub wkomponowaną w zabudowę z lustrem i oświetleniem. To pozwoli zaoszczędzić cenne centymetry.

Czytaj więcej: Najlepsze zlewy kuchenne na rynku: kompleksowy przegląd i porównanie

Postaw na funkcjonalność i dużą pojemność

Przy wyborze szafki do łazienki kluczowe znaczenie ma jej funkcjonalność. Analizując ofertę sklepów, zwróć uwagę na liczbę i układ półek, szuflad, dodatkowych schowków. Szafka powinna zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych w łazience przedmiotów - od kosmetyków przez środki czystości po akcesoria kąpielowe.

Im więcej domowników, tym pojemniejsza szafka potrzebna. Poszukaj modeli z szufladami, gdyż ułatwiają organizację i dostęp do zawartości. sprawdź też stabilność półek i ich regulowaną wysokość. Wewnętrzne dodatki jak separatory czy koszyki też wpływają na funkcjonalność.

Jakie dodatki warto wybrać w szafce łazienkowej?

Szukając idealnej szafki, zwróć też uwagę na dodatkowe udogodnienia. Wbudowane gniazdko elektryczne czy port USB ułatwią korzystanie z elektrycznych przyborów do higieny i stylizacji włosów. Oświetlenie LED wewnątrz szafki poprawi widoczność, a podświetlany lustrzany panel na frontonie powiększy optycznie niewielką łazienkę.

Postaw na szafkę odporną na wilgoć

Jak zoptymalizować przestrzeń w łazience? Wybierając idealną szafkę łazienkową

Specyficzny klimat panujący w łazience wymaga zastosowania materiałów odpornych na wilgoć. Dlatego wybierając szafkę, sprawdź, z jakich materiałów została wykonana. Najlepszym rozwiązaniem będą modele z płyt laminowanych w klasie higieny E1. Są one wodoodporne i nie ulegają uszkodzeniom pod wpływem wilgoci. Równie dobre są szafki z lakierowanego MDF.

Zwróć też uwagę, czy konstrukcja szafki umożliwia wentylację wnętrza, aby uniknąć problemów z kondensacją pary wodnej. Odporna na wilgoć będzie także szafka z litego drewna dębowego lub orzecha włoskiego z odpowiednią impregnacją.

Jak zabezpieczyć szafkę przed wilgocią podczas montażu?

Aby zapewnić szafce długie lata bezawaryjnej pracy, pamiętaj o właściwym montażu z uwzględnieniem panującego w pomieszczeniu klimatu. Zastosuj regularny odstęp od ściany, aby możliwa była cyrkulacja powietrza. Uszczelnij przestrzeń między szafką a ścianą oraz wszelkie otwory na przyłącza. Sprawdź też, czy szafka nie styka się bezpośrednio z wanną lub prysznicem.

Wykorzystaj potencjał szafki do aranżacji łazienki

Szafka łazienkowa to nie tylko miejsce do przechowywania kosmetyków i środków czystości. To także element, który może znacząco wpłynąć na aranżację i wygląd całej łazienki. Umiejętnie dobrana szafka pozwoli stworzyć uporządkowaną i spójną stylistycznie przestrzeń.

Dzięki szafce można w łatwy sposób zamaskować nieestetyczne fragmenty - rury, kable, nieforemne wnęki. Szafka w zestawieniu z lustrem optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie. Odpowiednio podświetlona wnętrzem doda lekkości i nowoczesności. A praktyczne dodatki jak półeczki czy stojak na ręczniki uczynią łazienkę bardziej funkcjonalną.

Jakie zastosowania szafki optycznie powiększą łazienkę?

Aby optycznie powiększyć małą łazienkę, wybierz jasną szafkę, która będzie odbijać światło i poszerzy przestrzeń. Możesz też zdecydować się na model z nietypowym ułożeniem luster, np. na bocznej ścianie. Dobrym pomysłem jest zastosowanie szafki wkomponowanej w większą zabudowę z przeszklonymi witrynami. Stworzysz w ten sposób efekt głębi i przestronności.

Umieszczenie oświetlenia LED wewnątrz mebla też optycznie powiększy wnętrze. Podświetlona, przeszklona szafka będzie wizualnie "unosić" się w przestrzeni.

Podsumowanie

Dobierając nową szafkę do łazienki, kluczowe jest wcześniejsze dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni i upewnienie się, że wybrany model idealnie się w niej zmieści. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów montażowych. Bardzo ważne jest stylistyczne dopasowanie szafki do pozostałych mebli i armatury, aby stanowiła spójną całość z dotychczasową aranżacją łazienki.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność i pojemność szafki. Im więcej praktycznych schowków, szuflad i półek, tym lepiej. Nie zapomnij też o dodatkowych udogodnieniach jak oświetlenie czy gniazdka elektryczne. Bardzo istotny jest również wybór szafki wykonanej z materiałów odpornych na panującą w łazience wilgoć.

Szafka to nie tylko miejsce do przechowywania, ale też element aranżacyjny. Może pomóc zamaskować nieestetyczne fragmenty instalacji, optycznie powiększyć niewielką łazienkę i nadać jej nowoczesny charakter. Dlatego warto poświęcić czas na wybór idealnego modelu.

Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki i sugestie, z pewnością uda się dobrać szafkę łazienkową, która wniesie do naszej łazienki elegancję, porządek i funkcjonalność. To ważny element każdej domowej przestrzeni, więc dobrze jest poświęcić chwilę, aby znaleźć rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb i preferencji.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Drewno jako materiał budowlany - ekologiczny i trwały wybór na wiele lat
  2. Robot sprzątający do małego mieszkania: kluczowe funkcje i porady użytkowania
  3. Materiały drewniane - Wytrzymałość i zastosowanie w konstrukcjach
  4. Kostka brukowa do podjazdu - najlepszy wybór wzorów i sposobu montażu
  5. Elektryka domowa – Instalacja, prąd, oświetlenie, jak zadbać o bezpieczeństwo
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Korneliusz Jaworski
Korneliusz Jaworski

Jestem dziennikarzem z wykształceniem technicznym. Specjalizuję się w tematyce budowy i remontów. Dostarczam czytelnikom praktycznych porad dotyczących prac remontowo-budowlanych. Moje artykuły cechuje rzetelność i fachowość.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły